Promoting and Supporting Gourd Art in Canada

Gourdfest 2011 Competition Winners

YOUTH LEVEL
Up to 7 8 to 12 13 to 18
 – Tess Adamson – 2nd Cayle Adamson – 1st
BEGINNER LEVEL
CLASS: DIVISION 1ST 2ND 3RD
Class 1: Coloured Julia Hayes Steve Stott Kathy Deegan
Class 2: Carved Steve Stott Kathy Deegan Julia Hayes
Class 3: Pyrography Steve Stott Steve Stott Julia Hayes
Class 4: Coiling/Weaving Julia Hayes Susan Staniforth Margo Knapp
Class 5: Fretwork/Lace Cut
Class 6: Sculpture
Class 7: Functional Birdhouse Steve Stott Steve Stott Kathy Deegan
Class 8: Functional Musical Instrument
Class 9: Jewellery
Class 10: Masks Margo Knapp Julia Hayes
Class 11: Dolls/Figurative Steve Stott Steve Stott Kathy Deegan
Class 12: Anything Goes Julia Hayes Julia Hayes Kathy Deegan
Best of Division: Julia Hayes (Fantasia)
INTERMEDIATE LEVEL
CLASS: DIVISION 1ST 2ND 3RD
Class 1: Coloured Margie Jordan Sally Rood Sally Rood
Class 2: Carved Sally Rood Sally Rood Margie Jordan
Class 3: Pyrography Sally Rood Sally Rood
Class 4: Coiling/Weaving Sally Rood Sally Rood Doreen Hamilton
Class 5: Fretwork/Lace Cut Sally Rood Sally Rood
Class 6: Sculpture Sally Rood Dale Adamson Sally Rood
Class 7: Functional Birdhouse Margie Jordan
Class 8: Functional Musical Instrument Sally Rood Margie Jordan
Class 9: Jewellery Sally Rood Sally Rood Margie Jordan
Class 10: Masks Sally Rood Sally Rood Margie Jordan
Class 11: Dolls/Figurative Sally Rood Margie Jordan Sally Rood
Class 12: Anything Goes Sally Rood Adrienne Fehr Doreen Hamilton
Best of Division: Sally Rood (Elephant) – Masks
ADVANCED LEVEL
CLASS: DIVISION 1ST 2ND 3RD
Class 1: Coloured Elizabeth Gordon
Class 2: Carved
Class 3: Pyrography
Class 4: Coiling/Weaving Debbie Russell Pat Blackburn Dale Adamson
Class 5: Fretwork/Lace Cut Pat Blackburn
Class 6: Sculpture Marlene Leeson France Benoit Elizabeth Gordon
Class 7: Functional Birdhouse Pat Blackburn
Class 8: Functional Musical Instrument Dale Adamson
Class 9: Jewellery
Class 10: Masks Elizabeth Gordon
Class 11: Dolls/Figurative France Benoit
Class 12: Anything Goes Elizabeth Gordon Marlene Leeson Pat Blackburn
Best of Division: Debby Russell – Coiling/Weaving
Purchase Award: Sally Rood
Presidents Challenge “Time”: Pat Blackburn
Best Of Show: Sally Rood